تعریف هنجارهای جدید در دوره پساکرونا/ ٖهزینه‌ها فقط به ساخت آی.سی.یو و دستگاه ونتیلاتور اختصاص داده نشود

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از ستاد ارتباطات و اطلاع‌رسانی بنیاد مصطفی (ص)، کامران باقری لنکرانی، عضو کمیته علمی هفتمین نشست استپ و وزیر اسبق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در میزگرد علمی پساکرونا؛ سیاست ها و رویکردها در مواجهه با موج دوم کرونا در دومین روز از هفتمین نشست برنامه تبادل تجربیات علم و فناوری (استپ) با مروری بر رویدادها از شروع همه‌گیری کرونا گفت: بعضی کشورها دیر متوجه همه‌گیری شدند و آن را انکار کردند. بعد با موجی از ابتلا روبرو شده و نیاز شدید به تجهیزات و تخت بیمارستانی، کمبود دارو و رفتار خودخواهانه فردی و دولتی روی داد.

وی افزود: اهمیت اقدامات ساده‌ای مانند فاصله گذاری اجتماعی و بهداشت عمومی مشخص شد و تحقیق برای تولید واکسن و آماده برای کاستن از محدودیت ها مراحل بعدی است که اکنون می گذرانیم.

عضو کمیته علمی هفتمین نشست استپ با اشاره به نبود درمان خاص برای درمان کرونا گفت: در این زمان اخبار مختلف و نادرستی در شبکه های اجتماعی وجود داشت؛ مانند توصیه به خوردن مواد ضدعفونی یا الکل یا روغن‌های خاص.

وی گفت: در همین زمان رئیس سازمان بهداشت جهانی گفت، ما نه فقط با همه گیری بلکه با انتشار بیش از حد اخبار روبرو هستیم و حتی بعضی شبکه های اجتماعی انتشار اخبار نادرست را محدود کردند. حتی بر اساس آمار، مردم ایران نیمی از اخبار خود را به جای رسانه ها و صداوسیما از شبکه های اجتماعی کسب می کردند.

لنکرانی با اشاره به افزایش هزینه های بهداشت و درمان در کشورهای مختلف گفت: با وجود افزایش هزینه ها، تولید ناخالص داخلی کشورها کاهش و بیکاری نیز افزایش یافته است.

عضو کمیته علمی هفتمین نشست استپ راهکار عبور از این بحران را تلاش های بیشتر و اهمیت بیشتر به آن دانست و گفت: باید بیشتر از فضای مجازی برای ارتباط افراد استفاده کنیم، هزینه ها نباید صرفا به تشکیل آی.سی.یو یا دستگاه های ونتیلاتور اختصاص یابد؛ بلکه آموزش عمومی و حمایت های مالی و اقدامات پیشگیرانه نیز لازم است.

وی تاکید کرد: همچنین بر اساس شواهد علمی بیشتر باید هنجارهای جدیدی را در همه حوزه ها به خصوص بهداشت عمومی تبیین و تعریف کنیم.

هفتمین نشست استپ امروز با حضور سخنرانانی از 21  کشور جهان با رعایت قوانین فاصله‌گذاری اجتماعی به صورت مجازی برگزار می‌شود.

در این دوره از نشست استپ کارشناسان بیماری‌های عفونی و اساتید دانشگاه و متخصصان همراه با اساتیدی از کشورهای سنگاپور، آلمان، فرانسه، آمریکا، مالزی، هند، ژاپن، پاکستان، کانادا، چین، آذربایجان، بنگلادش، اردن، عمان، ایتالیا، اندونزی، ترکیه، عراق، کره جنوبی، قزاقستان و ایران تجربیات خود را در درمان این بیماری به اطلاع یکدیگر می‌رسانند.

تاکنون مراکز مختلفی در جهان اسلام شامل دانشگاه های ایران سه دوره، دانشگاه پوترای مالزی (دوره دوم)، دانشگاه سلطان قابوس عمان (دوره چهارم) و دانشگاه کراچی پاکستان (دوره پنجم) میزبان نشست‌های استپ بوده‌اند.

انتهای پیام/


نویسنده نوشته: admin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *