دلیل برگزاری آزمون حضوری در پایه نهم و دوازدهم

دلیل برگزاری آزمون حضوری در پایه نهم و دوازدهم

مدیرکل دفتر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش وزارت آموزش و پرورش در خصوص اصرار این وزارتخانه بر حضوری برگزار شدن پایه‌های نهم و دوازدهم توضیحاتی داد.

به گزارش حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، مصطفی آذرکیش، مدیرکل دفتر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: نگاه وزارتخانه ارتقای مستمر کیفیت آموزش است و به همین دلیل روش‌های مختلف مانند برگزاری مدرسه تلویزیونی، آموزش مجازی و … را برای تضمین کیفیت آموزش انتخاب و دنبال کرده ایم.

او ادامه داد: آمار توزیعی دانش‌آموزان در رشته ریاضی ۹ درصد، تجربی ۲۴ درصد، علوم انسانی ۳۰ درصد و فنی و حرفه‌ای و کاردانش حدود ۳۵ درصد است اما اینکه ۶۳ درصد فارغ‌التحصیلان ما متقاضی شرکت در کنکور تجربی می‌شوند، دلایل متعددی دارد که باید آن را جست‌وجو کرد. طبق برنامه ششم توسعه باید آمار دانش‌آموزان فنی و حرفه‌ای به ۵۰ درصد برسد.

آذرکیش درباره علت و اصرار وزارت آموزش و پرورش در برگزاری آزمون حضوری در این شرایط بیان کرد: در راهکار ۲-۱۹ سندتحول، گذر از دوره‌های تحصیلی و ارزشیابی نتیجه محور و گذر از پایه‌های تحصیلی، فرایندمحور و نتیجه محور است. اهمیت نمرات در سرنوشت دانش‌آموزان برای ورود به دوره متوسطه دوم و آموزش عالی بالا است. در پی تصویب ستاد ملی مبارزه با کرونا به دلیل تأثیر سوابق تحصیلی در هدایت تحصیلی و آزمون‌های مدارس نمونه دولتی، امتحانات پایه نهم و همچنین برای تأثیر سوابق تحصیلی در پذیرش دانشگاه‌ها، امتحانات پایه دوازدهم به صورت حضوری برگزار می‌شود.

تولید بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار ماسک به کمک دانش‌آموزان

او درباره اقدامات انجام شده برای تأمین بهداشت و سلامت مدارس گفت: باوجود همکاری‌های بین بخشی صورت گرفته، اعتباری حدود ۱۰۰ میلیارد تومان برای این امر تخصیص یافته است. ما در هنرستان‌ها به کمک دانش‌آموزان بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار ماسک و ۶۳ هزار گان تولید کردیم.

مدیرکل دفتر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه ارزشیابی دروس عمومی و شایستگی‌های غیرفنی هنرستانی‌ها غیرحضوری است، گفت: شایستگی فنی در شاخه فنی و استاندارد‌های مهارت در شاخه کاردانش که ماهیت کارگاهی دارند در بازه‌های زمانی مشخص تا ۱۵ مرداد همزمان آموزش عملی داده شده و ارزشیابی آن نیز انجام می‌شود. آموزش و ارزشیابی باید تا ۱۵ مرداد به اتمام برسد. اگر برخی هنرآموزان توانستند بخشی از این مهارت را خودشان فرابگیرند، می‌توانند بخش حضوری را در بازه زمانی کمتری طی کنند. آموزش و ارزشیابی توأمان با یکدیگر به اتمام می‌رسند.

او در پایان گفت: در کنار آموزش حضوری در این روزها، آموزش در پیام رسان‌های رسمی و رسانه ملی نیز ادامه دارد.


نویسنده نوشته: admin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *