سناریوهای بازگشایی مدارس از مهر ۹۹

 

سناریوهای سازمان پژوهش برای ارائه محتوای درسی در سال تحصیلی آتی

وی درباره سناریوهای سازمان پژوهش برای ارائه محتوای درسی در سال تحصیلی آتی گفت: برای سال تحصیلی آینده روی دو سناریوی مشخص فکر می کنیم. یک حالت این است که مدارس به شکل ترکیبی از حضوری و غیرحضوری تشکیل و اداره شود. بخشی از زمان آموزش حضوری باشد و بخشی را مجبور شوند یه صورت مجازی ارائه دهند. در این رویکرد ترکیبی در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در دفتر تالیف آموزش‌های عمومی و متوسطه نظری الگویی باید آماده شود و تجربیات قبلی هم وجود دارد.

وی افزود: حالت دوم این است اصلا دانش آموزان اجازه نداشته باشند به مدرسه بروند که رویکرد آموزش مجازی است و الگوی دیگری باید طراحی شود. روی هر دو الگو کار می کنیم و کارشناسان ذیربط را به همکاری دعوت می کنیم. بسته آموزشی مناسب را در هر دو حالت تولید خواهیم کرد و با کاری که در شبکه شاد انجام می‌شود باید همسویی و هماهنگی لازم شکل بگیرد.

وی درباره آسیب‌های اجتماعی و راهکارهای پیشگیری از آن در محتوای درسی گفت: مسئله آسیب‌های اجتماعی از جهت نوع و نحوه بروز و ظهور در جامعه پیچیدگی‌های خاصی دارد، معتقدیم نیازمند مطالعات بیشتری هستیم. در گام‌ها و برنامه های جدید سازمان باید پژوهش در عرصه آسیب‌های اجتماعی بویژه آسیب‌های نوپدید و نوین انجام شود.

به گزارش ایسنا، رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه سازمان پژوهش مکلف است مهارت های زندگی را در دوره‌های تحصیلی گوناگون چه از طریق برنامه‌های رسمی و چه فوق برنامه در دانش آموزان تقویت کند گفت: اکنون این ضرورت باید به طور مضاعف مورد توجه قرار بگیرد. بروز اتفاقاتی چون قتل یک دختر توسط پدرش به ضعف مهارت ها هم برمی گردد. 

وی ادامه داد: یکی از حوزه‌های یادگیری ما آداب و مهارت های زندگی است که قصد دارد به طور ویژه به این مباحث بپردازد. حوزه تربیت و یادگیری سلامت و مطالعات اجتماعی نیز به این امر مهم توجه دارد و مهارت‌های زندگی از ارکان اصلی تولید بسته‌های یادگیری خواهد بود. البته اگر ما معلمان را همراه با تغییر برنامه‌های درسی و تحول در بسته‌های یادگیری آماده نکنیم به اهداف‌مان نمیرسیم. در ساختار تشکیلاتی جدید مرکز تربیت نیروی انسانی را برای همین منظور پیش بینی کرده‌ایم.

وی به طراحی و تدوین الگوی برونسپاری و تشکیل کارگروهی در این زمینه اشاره کرد و گفت: کار تا ۷۰ درصد پیش رفته است؛ وقتی الگوی برونسپاری آماده شد اعتباربخشی آن را انجام خواهیم داد. برونسپاری هم می‌تواند فرصت باشد و هم تهدید. فرصت از این بابت که چاره‌ای نداریم به سمت افراد متخصص بیرونی برویم، اما تهدید از این منظر است که می خواهیم در رویکرد جدید اسناد تحولی را عملیاتی کنیم، آیا خواهیم توانست به وسیله برونسپاری محتوایی آماده کنیم که در راستای اسناد تحولی باشند؟.

ملکی افزود: افرادی که می‌خواهند این کار را انجام دهند باید به محتوای اسناد تحولی باورمند باشند و مهارت های لازم را در راستای اسناد تحولی در اختیار داشته باشند. معتقدیم برونسپاری ضرورت است اما این اعتقاد را هم داریم که باید محتاطانه حرکت کنیم تا آفات احتمالی ما را آسیب زده نکند، اما در مجموع به برونسپاری خوشبین هستیم که نیازمند احتیاط مدیریتی است.

کتابهای درسی به موقع دست دانش آموزان می‌رسد

وی با اعلام اینکه اول مهر هیچ کتابی با تاخیر به دست دانش آموزان نمی رسد اظهار کرد: شیوه ثبت سفارش اینترنتی و توزیع سیستمی با توجه تجارب سال قبل، آسیب شناسی شده و اشکالات را رفع کرده‌ایم. در هر استانی یک ستاد با مسئولیت مدیرکل استان تشکیل شده و ارتباط مداوم با آنها داریم. مدیران کل سیستم ثبت سفارش و توزیع را پیگیری می کنند تا این امور به موقع انجام شوند. به طور کلی تا امروز ثبت سفارش کتاب‌های درسی برای دانش آموزان میان پایه تا بیش از ۸۶ درصد انجام شده است. به عبارتی حدود ۹ میلیون و ۷۱۹ هزار و ۵۱ دانش آموز ثبت سفارش کرده‌اند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ادامه داد: برخی استانها چون اصفهان، مازندران، همدان و ایلام تا ۹۸ درصد ثبت سفارش کتب درسی را انجام داده‌اند و موفق هستند. برخی استان ها عقب ماندگی دارند و تقاضا می کنم مدیران کل استانی ستادهایشان را فعال و نظارت لازم را برای ثبت سفارش‌های فردی و گروهی داشته باشند.

وی با بیان اینکه روند سفارش و توزیع را مدیریت می کنیم و به خانواده‌ها اعلام می‌کنیم اول مهر نگران کتب درسی نباشند گفت: شبانه روزی کار می‌کنیم که امور بدرستی پیش بروند.

گلایه کتابفروشی‌ها از عدم توزیع کتاب و شروطی که نپذیرفتند 

وی درباره گلایه کتابفروشی‌ها از عدم توزیع کتب توسط آنها گفت: چند راه پیش روی کتابفروشی‌ها بود که نپذیرفتند. شرط اول تغییر شیوه توزیع از شیوه سنتی به شیوه سیستمی بود. شرط دوم کاهش نرخ سود فروش کتاب از ۱۷.۵ به ۸ درصد به نفع دانش آموزان بود. آنها این شرط را هم نپذیرفتند. اصل برای ما اتخاذ روشی بود که دانش آموزان بتوانند با سهولت بیشتری کتاب‌هایشان را دریافت کنند. هرچند رابطه مان را با کتابفروشان قطع نمی‌کنیم و باز تلاش می کنیم. شرط سوم هم ارائه کامل اطلاعات کتابفروشی‌های مجاز و پایش توزیع بود. این سه الگو را مطرح کردیم اما به دلیل سنت قبلی نهادینه شده که به آن اصرار داشتند، توافق حاصل نشد.

وی درباره تنوع آموزش زبانهای خارجی نیز عنوان کرد: سیاست کلی ما این است که صرفا از تک زبانی و فقط انگلیسی را محور قراردادن فاصله بگیریم و به سمت تنوع آموزش زبان برویم. حوزه تربیت و یادگیری زبان‌های خارجی این بحث را مدنظر دارند. باید استانداردهای این حوزه احصاء شود که یکی از رویکردهای آن توجه به زبانهای دیگر است.

وی درباره پرسشی مبنی بر ناکارآمدی و کاربردی نبودن محتوای کتب مرتبط با آداب و مهارتهای زندگی اظهار کرد: هرچقدر کتابهای درسی کاربردی تر شوند مطلوبتر هستند. اصلا خط قرمزی از این بابت در هیچ مسئولی وجود ندارد. به کارشناسان قوی‌تر برای کاربردی کردن علم نیاز است. شاید از این بابت مشکلاتی وحود داشته باشد. باید برای کاربردی کردن کتابهای درسی استلزامات کار را بازبینی و بررسی کنیم تا کاربردی کردن محتوا وجه مطلوبتری بیاید. همچنین باید نیازسنجی قویتری داشته باشیم و به زندگی دانش آموزان نزدیکتر شویم.

نویسنده نوشته: admin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *