کاردان فنی برق

کاردان فنی برق

آشنایی با رشته کاردان فنی برق

در صنعت برق، مسوولیتها برحسب ولتاژ، تفکیک و تقسیم بندی شده است. همانطور که اطلاع دارید تولید نیروگاهها برای اینکه تا محل توزیع با افت ولتاژ مواجه نشود و از میزان تلفات، کاهش پیدا کند ولتاژ را در سطوح ۴۰۰ کیلو ولت و ۲۳۰ کیلو ولت افزایش می دهند.

در محل تولید و در چند طبقه از ولتاژ به محل مصرف ولتاژ کاهش پیدا می کند که یکی از سطوح کاهش ولتاژ، ولتاژ ۶۳ کیلو ولت است. پست هایی که در نقاط مختلف شهر و نواحی پراکنده شده به نام پستهای فوق توزیع و یا ۶۳ کیلو ولت، ۲۰ کیلو ولت از این مرکز کنترل می شوند یعنی بدون اینکه آپراتور در محل حضور داشته باشد از راه دور، کلیه اطلاعات پستهای فوق توزیع که متجاوز از ۱۰۰ پست فوق توزیع هستند انتقال داده باشد و در اینگونه مراکز، کنترل می شود.
مجموعه عواملی که در این مرکز مشغول اند، از تخصصهای مختلفی بهره مند هستند. عمدتاً راهبری این نوع سیستمها با تحصیل کرده های رشته کنترل و برق است که عمدتاً مهندس و یا فوق لیسانس برق هستند و دیسکوشرهایی که پشت کنسولهای این مراکز، اِعمال به کنترل از راه دور پستهای فوق توزیع را می کنند تخصص فوق دیپلم برق دارند و باید تجربه طولانی کاری داشته باشند و درآمد آنها نسبت به یک فردی که تازه از دانشگاه وارد به بازار کار شده دو برابر این میزان است و مشغله کاری آنها ۲۴ ساعته است؛ یعنی در تمام طول شبانه روز باید به روند توزیع برق، اشراف و کنترل داشته باشند به دلیل اینکه سیستم برق، یک پروسه ممتد و پشت سرهمی است که امکان اینکه وقفه ای در توزیع آن ایجاد شود اصلاً مجاز نیست

در شرایط فعلی جهان، مهندسین کنترل بیشتر در جوامع صنعتی دارای بازار کار مناسب هستند، با این حال گرایش نوین، به سوی اتوماسیون یعنی خودکار کردن سیستمها نیاز به این سیستم و دانش آموختگان آن را بیشتر نموده است، بنابراین بازار کار این رشته بستگی به سیاستهایی دارد که در مورد یک حوزه به اجرا در می آید.
از آنجایی که کنترل فرآیند در یک سیستم مثلاًً یک کارخانه به روش قدیمی یا روش جدید کامپیوتری صورت نگیرد، لذا وجود مهندس کنترل بستگی به روش کنترل فرآیند دارد. با این همه چنانکه گفته شد همگام با تقویت ماهیت خودکار نمودن سیستمها که ضرب آهنگ شتابان یافته، آینده ای روشن برای این رشته متصور است.

رشته کاردانی فنی برق گرایش برق صنعتی در دانشگاههای علمی کاربردی چیست؟

با گذری بر تاریخ صنعت در می یابیم که در آغاز تمامی ابزارها و صنایع به صورت مکانیکی بوده اما با گذر زمان و رشد الکتریسیته از حجم ابزار ها و دستگاهها کاسته شد و صنایع پیچیده تر شد . در این هنگام بود که رشته برق وارد برق عرصه شد . با توجه به وسعت صنعت برق و پیشرفت آن این رشته خود به چند گرایش تقسیم شد که در این مقاله گرایش برق صنعتی آن مد نظر ما است. با توجه به اینکه صنعت آب و برق کشور ، سرمایه گذاری های بسیار بزرگی در جهت تاسیسات و تجهیزات و نیروهای انسانی طلب می کند این رشته تدوین شد. این رشته از گروه صنعت است و به دو صورت ترمی و پودمانی ارائه می گردد . هدف از این رشته تربیت افراد کارآمد در جهت نصب ، نگهداری ، بهره برداری ، عیب یابی و تعمیرات شبکه های توزیع است.

دانش آموختگان رشته کاردانی فنی برق گرایش برق صنعتی در دانشگاههای علمی کاربردی قادر به انجام چه کارهایی هستند؟

-آشنایی با یک یا دو استاندارد صنعتی
-آشنایی با سنسور ها و لوازم اندازه گیری
-فعالیت در واحد های تعمیر و نگهداری
-شناخت ماشین های الکتریکی و کار با آن
-مونتاژ و راه اندازی تابلو های صنعتی
-شناخت سیستم های الکتریک صنعتی
-شناخت تاسیسات الکتریکی
-شناخت اصول تولید ، انتقال و توزیع در سیستم های قدرت

-فعالیت در بخش های توسعه و بهبود همه کارخانجات و واحد های صنعتی

آینده کاری دانش آموختگان رشته کاردانی فنی برق گرایش برق صنعتی در دانشگاههای علمی کاربردی

-مسئول تعمیر و نگهداری واحد های صنعتی
-اپراتور نصب و راه اندازی برق ماشین آلات صنعتی
-اپراتور برق دستگاه ها و ماشین آلات صنعتی
-کاردان فنی خطوط تولید
-کاردان فنی تحقیق و توسعه RD
-کاردان فنی کارگاه سیم پیچی
-کاردان فنی تابلوهای صنعتی
-کاردان فنی تجهیزات بالابرهای برقی
-طراح نقشه های مدارهای  برقی
-کاردان فنی سرویس و تعمیر وسایل خانگی الکتریکی
ضوابط و شرایط پذیرش دانشجو در رشته کاردانی فنی برق گرایش برق صنعتی در دانشگاههای علمی کاربردی

-دارا بودن دیپلم کامل متوسطه در رشته های فنی هنرستان ، ریاضی فیزیک و تجربی
-احراز شرایط عمومی داوطلبان ورود به دوره آموزش عالی
-سایر دیپلمه ها به شرط گذراندن دروس پیش نیاز

-داشتن سلامت جسمانی و روانی

نویسنده نوشته: admin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *