کلاس های کنکور اوج اندیشه در بالاترین سطح ممکن برگزار شده درس فیزیک با تدریس استاد حامد خسروی مدرس برتر و نمونه مشهد و کشور  طراح آزمون های آزمایشی و نویسنده کتاب های سوخت جت برگزار می شود  در کلاس های مفاهیم صفر تا صد تدریس شده نکات تستی و تست های چند سال اخیر کنکور سراسری به طور کامل بررسی می شود و تکنیکهای سریع نیز آموزش داده میشود. انتظار می رود دانش آموز ها بعد از گذراندن این کلاس به درصد حداقل ۸۰ برسند مباحث علمی به طور کامل بر اساس آخرین تغییرات کنکور ۱۴۰۱ و بر اساس استانداردهای احتمالی ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد.

برای ثبت نام با شماره ۰۵۱۳۸۴۲۰۱۱۷ و ۰۵۱۳۸۴۴۶۰۰۳ تماس حاصل نمایید.

مکان :بلوار ملاصدرا ملاصدرا۲ نبش دادگر

چگونه فیزیک کنکور را بخوانیم و تست بزنیم

فیزیک هم مثل ریاضیات، درس دردسرساز کنکوری هاست. این درس یکی از فلسفی ترین علوم پایه است و مثل شیمی، با مفاهیم کاربردی سر و کار داره. مفاهیم درس فیزیک خیلی خیلی مهم هستند؛ چون تست زدن و تمرین کردن و حل مسائل فیزیک ، قبل از یادگیری مفاهیم فیزیک هیچ ارزش و کاربردی نداره. چون شما وقتی اصل قضایای فیزیک رو به صورت تئوری ندونید، مسلما نمی تونید مسائل فیزیک کنکور رو درست حل کنید و یا تست بزنید. اما سوال اساسی که خیلی از دانش آموزان و کنکوری ها دارند اینه که چگونه فیزیک کنکور را بخوانیم؟ اصلا چطور فیزیک را بفهمیم؟ چطوری میشه فیزیک کنکور تجربی و ریاضی رو 100 زد؟

پس تصمیم گرفتیم تو این مقاله بهتون بگیم که چگونه فیزیک کنکور را بخوانیم و مطالعه صحیح فیزیک رو به شما آموزش بدیم تا بتونید از پس مسائل و تست های درس فیزیک بربیایید. پس اگه می خواید فرمول های فیزیک رو یاد بگیرید و تست های فیزیک رو قورت بدید، لطفا تا آخر با ما همراه باشید. همچنین می تونید تو مقاله روش مطالعه فیزیک کنکور رتبه های برتر صحبت های ۱۰ تا از رتبه های برتر کنکور رو درباره اینکه چگونه فیزیک کنکور رو یاد بگیریم، بخوانید تا با استفاده از تجربیات این افراد، نقاط ضعفتون رو برطرف کنید.

تیپ بندی تست های فیزیک کنکور

برای اینکه بدونیم چطور فیزیک رو بفهمیم بهتره اول با تیپ بندی تست های فیزیک کنکور آشناتون کنیم. اصولا سوالات درس فیزیک به سه تیپ تقسیم میشه:

1. ساده ترین تست های فیزیک اون هایی هستند که فرمول و سایر اجزای تست مشخصه و با جاگذاری کردن اعداد تو فرمول، می تونیم به جواب برسیم.

2. تیپ بعدی سوالات، شامل تست هاییه که فرمول مشخصه، مجهولات سوال هم مشخص هستند، ولی شما با یه مجهول طرف نیستید و با چند مجهول مواجهید. در این صورت برای حل مسئله باید اول مجهول اصلی رو پیدا کنید و بعد از اون برید سراغ مجهولات فرعی و با جاگذاری تو فرمول به جواب اصلی برسید.

3. نوع دیگه ای از تست های فیزیک اینجوریه که شما حتی تو تشخیص فرمول فیزیک مناسب هم دچار مشکل می شید. این نوع تست ها از سخت ترین سوالات درس فیزیک محسوب میشه. یعنی اگه مفهوم درس رو بلد نباشید، نمی تونید فرمول درست رو تشخیص بدید و حل تست براتون دشوار میشه. در واقع فلسفه طرح این دسته از تست های فیزیک اینه که شما بتونید از طریق درک مفهوم سوال، به فرمول و بعدش به جواب برسید. اینجاست که این موضوع اهمیت پیدا می کنه که چگونه فیزیک رو بفهمیم ؟ در واقع با توجه به چیزهایی که گفتیم، تو روش مطالعه فیزیک فرمول ها مهم ترین نقش و جایگاه رو دارند.

حفظ فرمول های درس فیزیک

یکی از مهم ترین مرحله ها تو یادگیری فیزیک کنکور، آشنایی و مطالعه فرمول های فیزیک هست. حالا که با تیپ بندی تست های فیزیک آشنا شدید، روش حفظ کردن فرمول های فیزیک و حل مسائلش رو به صورت مرحله ای بهتون آموزش می دیم. برای حفظ کردن فرمول های فیزیک باید این کارها رو انجام بدید:

اولین کار اینه که فرمول های کتاب درسی فیزیک رو تو یه دفتر جدا شماره گذاری کنید و بنویسید. متغیرهای فیزیکی و واحدهای اون متغیرها رو هم توی اون دفتر مشخص کنید و سعی کنید زیر هر فرمول چند خطی جا بذارید، چون بعدا باهاشون خیلی کار دارید.

قدم بعدی اینه که کتاب های تستی و کمک آموزشی رو با دقت مطالعه کنید و فرمول هایی که تو کتاب درسی تون نیست رو از توی اون ها استخراج کنید و تو همون دفتر یادداشت کنید؛ چون توی حل مسائل فیزیک می تونن کاربرد های بیشتری داشته باشن. برای انتخاب منابع فیزیک، مقاله بهترین کتاب تست فیزیک کنکور رو مطالعه کنید که در دپارتمان مشاوره تحصیلی بارسا تهیه شده.

بعد از اینکه همه فرمول های فیزیک رو یادداشت کردید، فرمول هایی که متغیرهای مشابه دارند رو به ترتیب بنویسید. می تونید این فرمول ها رو به ترتیب اهمیت و درصد شباهتشون به هم، زیر هم بنویسید.

حالا برای هر فرمول فیزیک یه شاخص یا یه کد در نظر بگیرید. یعنی مثلا وقتی تو یه مسئله از فلان کلمه استفاده شد، شما با اون کدی که گذاشتید زود متوجه بشید که باید از کدوم فرمول استفاده کنید. به این کار میگن شاخص گذاری یا کد گذاری که می تونه یه روش مطالعه موثر برای یادگیری فرمول های فیزیک و حتی ۱۰۰ زدن فیزیک کنکور باشه. اون چند خطی که گفتم زیر هر فرمول جا بذارید، واسه همینه که شاخص ها و کدهایی که برای هر فرمول در نظر گرفتید رو زیرش بنویسید.

کسایی که این روش هایی که بهش اشاره کردم رو درست انجام بدن و تعریف ها و حفظیات فیزیک رو هم خیلی خوب بلد باشند، قطعا از نصف بیشتر داوطلبان کنکور ریاضی و تجربی جلوترند و حتی اگه سخت ترین تست های فیزیک جلوشون باشه، به راحتی آب خوردن حلشون می کنند و اینجوری یک قدم به ۱۰۰ زدن فیزیک کنکور نزدیک تر میشن. ولی روند یادگیری فیزیک کنکور به همینجا ختم نمیشه. علاوه بر درکی که شما باید از مفاهیم فیزیک داشته باشید، برای حل مسائل سخت فیزیک باید مهارت خوبی هم توی محاسبات ریاضی داشته باشید.

چگونه فیزیک کنکور را ۱۰۰ بزنیم ؟

یکی از راه های مهم و اساسی برای ۱۰۰ زدن فیزیک تو کنکور سراسری یا آزمون های آزمایشی کنکور، تست زدن خیلی زیاده. شاید بپرسید چرا؟ به دو دلیل. اول اینکه تست زدن زیاد باعث میشه مهارتتون تو مباحث ریاضی بالا بره. دوم اینکه هرچه قدر بیشتر تست فیزیک بزنید، با سوالات بیشتری آشنا می شید و این نکته باعث میشه که هر تستی (هرچقدر هم که سخت باشه) شما بتونید حلش کنید. چون مشابه اون سوال رو قطعا توی تست ها دیده بودید و حلش کردید.

بنابراین برای پاسخ به این سوال که چگونه فیزیک کنکور را ۱۰۰ بزنیم، باید گفت که تا حد خیلی زیادی باید تمرین داشته باشید تا حل مسائل فیزیک براتون ساده و ساده تر بشه.

روش حل مسائل فیزیک کنکور

بهترین روش برای حل مسائل فیزیک اینه که اول از همه به منطق طرح اون سوال پی ببرید. وقتی که منطقش رو درک کنید، این درس براتون شیرین ترین درس میشه. حالا منظورم از اینکه منطق سوال رو درک کنید چیه؟ یعنی اینکه اول از همه مجهول اصلی مسئله رو پیدا کنید و بعد از اینکه مجهول اصلی و فرمول مربوط بهش رو پیدا کردید، مجهول های فرعی رو کشف کنید. بعد متغیرها رو جاگذاری کنید توی فرمول و به جواب برسید. توجه کنید که ممکنه شما برای به دست آوردن مجهول های اصلی و فرعی نیاز به استفاده از چند فرمول فیزیک داشته باشید.

زمان دبیرستان چون تمرینات کتاب رو از روی جزوه معلم چندین بار حل می کردید نمره خوبی می گرفتید. اما برای کنکور ریاضی و تجربی دیگه نمی تونید از این روش مطالعه فیزیک استفاده کنید. چون اگه کوچک ترین تغییری توی سوال ببینید، کل فرآیند حل سوال رو اشتباه می رید و وقتی اشتباه برید، مسلما به جواب نمی رسید.

با فیزیک قهر کردید ؟

دانش آموزانی که کلا با فیزیک قهر هستند و به زور فقط این درس رو پاس کردند، باید اول از همه یه معلم فیزیک خوب پیدا کنند تا اون ها رو با این درس آشتی بده. اگه هم دیر شده و معلم گرفتن براتون سخته، بهترین راه اینه که فقط فرمول های فیزیک کنکور رو حفظ کنید و تو همون دفتری که گفتم بنویسید. فرمول های مشابه رو زیر هم یادداشت کنید و کد گذاری هم فراموش نکنید. بعد کلی تست بزنید تا بتونید تیپ بندی سوالات درس فیزیک رو قشنگ متوجه بشید و تسلط کافی روی این درس پیدا کنید.

باید به حدی از تسلط روی فیزیک کنکور برسید که به طور متوسط هر تست فیزیک رو توی ۷۴ ثانیه جواب بدید. اگه داوطلب کنکور تجربی هستید حداقل ۱۲ درصد و اگه برای کنکور ریاضی آماده می شید حداقل ۲۰ درصد وقتتون رو باید برای درس فیزیک صرف کنید. درس فیزیک توی کنکور تجربی ۳۰ سوال با ۳۷ دقیقه زمان داره و تو کنکور ریاضی ۴۵ سوال با ۵۵ دقیقه زمان. به همین دلیل بهتره که از الآن عادت کنید هر تست فیزیک رو تو ۷۴ ثانیه پاسخ بدید. چون اگه وقت بیشتری برای سوالات فیزیک بذارید، ممکنه سر جلسه کنکور با کمبود وقت مواجه بشید.

چطور درس فیزیک را بفهمیم ؟

کتاب درسی مهم ترین منبع برای تسلط روی فیزیک کنکور هست. بعد از کتاب درسی می تونید سراغ کلاس و جزوه و معلم و کتاب های کمک آموزشی برید.

حتما حتما قبل از کلاس فیزیک پیش خوانی داشته باشید و مطالب هر کلاس رو حتما همون روز دوباره مطالعه کنید و مثال های کتاب درسی رو در رابطه با مبحثی که یاد گرفتید حل کنید و تمرین های کتاب درسی تون رو بارها و بارها حل کنید تا کاملا مفاهیم فیزیک رو یاد بگیرید. چون همیشه چندتا از تست های کنکور سراسری از تمرین ها و مثال ها و متن کتاب درسی طرح میشه و وقتی روی کتاب تسلط داشته باشید، خیلی راحت می تونید از سدشون عبور کنید. اگه دوست دارید با اصول پیش مطالعه آشنا بشید، باید مقاله روش مطالعه SQ3R رو مطالعه کنید.

اگه کتاب های کمک آموزشی یا جزوه های خیلی کاملی دارید و احساس می کنید که دیگه به کتاب درسی احتیاجی نیست، باید بگم که احساستون کاملا اشتباهه و اول باید کتاب درسی تون رو مطالعه کنید و تا زمانی که مفاهیم کتاب درسی رو یاد نگرفتید سراغ هیچ کتاب و جزوه دیگه ای نرید.

تست زدن تو درس فیزیک دقیقا برعکس تست زدن دروس عمومیه. به این صورت که می تونید بلافاصله بعد از پایان آموزش، شروع به تمرین و زدن تست های فیزیک کنید. بهترین تست ها هم سوالات کنکور سال های گذشته ست و بعد از اون ها می تونید برید سراغ تست های تالیفی. برای آشنایی با انواع تست زنی و تست آموزشی و آزمونی، مقاله تکنیک های تست زنی رو که در موسسه آموزشی بارسا تهیه شده مطالعه کنید.

یه نکته درمورد فرمول های فیزیک اینه که به هیچ وجه خودتون رو با فرمول های متفرقه و فرعی و بی اهمیت سردرگم نکنید. به جای حفظ کردن فرمول های اضافی، از فرمول های اصلی درست استفاده کنید و با تمرین و تکرار روی فرمول های اصلی مسلط بشید.

بعد از اینکه شروع به تست زدن فیزیک و حل کردن سوال کردید، یه دفتر دیگه بردارید و نکات مهم مباحثی که خوندید رو به طور خلاصه یادداشت کنید. برای یادگیری روش های صحیح خلاصه نویسی و یادداشت برداری حتما مقاله روش خلاصه نویسی برای کنکور رو که در دپارتمان مشاوره تحصیلی بارسا تهیه شده مطالعه کنید.

در طول روند تست زنی هرجا به تستی بر خوردید که حلش براتون سخت بود، اون رو علامت بزنید تا بعدا که دوباره برگشتید برای مرور درس، وقتتون رو صرف همون تست هایی کنید که قبلا براتون سخت بوده و اینقدر اون تست ها رو دوره کنید که براتون بشن مثل آب خوردن.

درس فیزیک به دلیل فرمول ها و نکات زیاد و حجم زیاد مطالبی که داره احتمال داره فراموش بشه. پس باید یه زمانی برای مرور مطالب خونده شده بذارید. بهترین روش مرور دروس رو براتون توی این مقاله توضیح دادیم.